Web Content Viewer
Култура
НЧ "Свети Свети Кирил и Методий - 1919" - гр. Две могили
ДЕТАЙЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЧИТАЛИЩЕ - "СВЕТИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЙ 1919"
Читалището започва да брои годините на своето съществуване преди един век- през 1919 . С учредяването си, читалището открива широки простори за една просветна, благотворителна, библиотечна и театрална дейност, продължила години наред и намерила приемници в лицето на ученолюбивите и талантливи хора в Две могили.
Първият му председател е бил уважаваният учител Генчо Манчев. Първоначално читалището е приело свой устав и правилник и още с учредяването се откроява със своята дееспособност и привлекателност.Приходите му идват от членски вноски и доброволни пожертвувания, всички се харчат за книги и вестници,предназначени за аудитория с разнопосочни интереси.
Още със самото си създаване читалището започва да развива всевъзможна дейност в различни посоки,въпреки че няма собствено помещение, а наема такова. В училищния салон се изгражда сцена с кулиси, които се използват и от читалището и от училището до 1956 г. Постепенно увеличава библиотеката си, организира театрални представления, литературно-музикални вечеринки и нарежда сказки.
По този начин читалището увеличава броя на членовете си, увеличава приходите си, с една дума, развива широка дейност. Още от самото си основаване
читалището става притегателен културен център за интелигенцията и местните младежи.
През 1932 г.радиото в България е все още рядкост, но настоятелството решава да закупи един радиоапарат, за да бъде привлечено вниманието към дейността на читалището.По това време селото дори не е електрифицирано и радиото работи с батерии. Край радиоапарата се събират редовно младежите и интелигенцията на селото, а читалището закупува петромаксова лампа, за да може да се чете и вечер.
През 1933 г.към читалището отваря врати и кино, което дава силен тласък за развитието на културата в селото. Киното се помещава в училищния салон.За работата на киномашината се използва динамо.
Това е период на бурно развитие на художествената самодейност. Сформираният детски оперетен театър през 1936 г.прераства в първата самодейна селска оперета.
Драматичният състав към читалището подготвя самодейни пиеси, оперети, забави, вечеринки, балове,концерти. Събират се да пеят и танцуват. Празниците заменят делниците, а дългите зимни вечери са изпълнени с музика, смях, закачки и ... много любов. Салонът се пръска по шевовете.
Цялата тази богата дейност оказва силно влияние за духовното развитие на селото. Читалището набавя книги, журнали и вестници, урежда научни сказки . Според силите си работи за умствените, нравствените, обществените и художествените интереси на обществото, като съчетава приятното с полезното, веселото с поучителното .
Нека си помислим само каква полза и духовна наслада е могъл да има всеки един, който се е числил между членовете на читалището и е искал да се ползва от читалищните блага. За целта първоначално всички членове са плащали месечно 1 грош, сетне един лев , като се давало възможност и на хората без средства да се възползват безплатно от вестниците и журналите в читалнята.
През целия този период най-много тежи липсата на собствено помещение. Мечтата на читалищните дейци се сбъдва през март 1958 г., когато е открита новата сграда на читалищния дом в село Две могили.
В 100-годишната история на читалището дейността е била разнообразна: библиотечна, художествена самодейност, радиопредавания, кинопрожекции, изложбена дейност, чествания и концерти.Но когато дейността на едно читалище е с почти продължителността на един човешки живот, то равносметката е белязана с присъствието на хората, от онези - първите, сложили началото, - до последните, вървящи по техните стъпки.
Не е възможно да изброя имената на всички самодейци, преминали през читалищната сцена, изиграли едни от най-хубавите роли, съперничили на професионалните актьори, но искам да отдам заслужена почит към онези, които вече не са сред нас и да благодаря на всички вас, които не щадяхте своето време и сили, неплатен творчески труд, много безсънни нощи в името на читалищното дело.
През годините съществуват различни самодейни художествени състави: оперетен колектив, театрални състави , струнен квартет , женски хор , смесена фолклорна група, женски народен хор, инструментален състав, смесени танцови трупи, художествено слово, музикална школа , духов оркестър. Ръководители на отделните състави са били д-р Димитър Пангелов , д-р Григор Манчев,Здравко Славов ,Иван Славов,Тодор Пасков,Август Стаматов,Методи Желязков, Марчо Марков,Петър Ефтимов,Илия Колев
Детски оперетен състав с постановчик Венцислав Петков, детски театрален състав с ръководител Ралица Константинова, Певческа група „ Хризантеми” с ръководител Тончо Механджиев и Танцова група „ Мераклии” към Танцова школа „ Играорци” с ръководител Денислав Недков, които съществуват и в момента.
Много медали, грамоти и плакети от общински, регионални и национални прегледи, фестивали за театрална, танцова и певческа дейност са награда за положения през годините труд.
Продължваме да поддържаме обичайте живи,като отбелязваме Бабинден,Трифон Зарезан, ,Еньовден. Честваме Трети март, Деня на будителите,Коледа.
НЧ "Христо Ботев - 1927" - с. Широково
ДЕТАЙЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЧИТАЛИЩЕ - "ХРИСТО БОТЕВ -1927"
„ Има само едно истинско богатство, и то е общуването между хората “
Екзюпери
Народно читалище „ Христо Ботев-1927 “ с. Широково е място където се общува, а общувайки човек израства и обогатява нивото на своята култура.
Читалището е основано през 1927г. и носи името на великият революционер и поет – Христо Ботев. Пръв негов председател е Кольо Недялков, а библиотекар Марин Донев. Тук духът на времето се е съхранил в историята, а тя в традициите и обичаите.
В началото на своето основаване читалището е разполагало с 236 тома книги. През 1932г. бил създаден самодеен театрален клуб. С парите от изнесените представления в околните села са закупувани книги.
Неповторимо време. Завесата на сцената е била направена от дъски и леси.
В дейността на читалището активно се включват много младежи, които отделят време и отдават таланта си, освен за своя собствена изява, и за задоволяване на духовните потребности на другите.
Днес дейността на читалището е подчинена на основната цел : Задоволяване на потребностите на гражданите. И за постигането ѝ читалището извършва следните дейности:
-
Поддържа фонда на библиотеката, като се стреми всяка година да се закупуват нови книги.
-
Организиране на клубове, празненства, концерти и чествания.
Селото ни е почитало почти всички християнски празници. Така е било в миналото, така е и днес. Според характера на празника можем да ги разделим на семейни и общоселски.
„ БАБИН ДЕН “ – посветен е на тези жени, които помагат при раждане.
„ ТРИФОН ЗАРЕЗАН “ – Изпълняване на обичая „ Зарязване “ и избор на нов цар за следващата година.
Към читалището има сформирана женска група за автентичен фолклор „ Широковска китка “, която е учавствала в много фестивали и събори, печелила е грамоти, плакети и медали. Със своите изпълнения тя допринася да се прочуят нашето село и община.
НЧ "Развитие - 1908" - с. Каран Върбовка
ДЕТАЙЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЧИТАЛИЩЕ - РАЗВИТИЕ-1908
Читалището в с. Каран Върбовка е основано през 1908г. – три десетилетия след освобождаването на България, в години на бедност и мизерия. Вероятно идеята за неговото създаване е желанието за просвета и култура са били като светъл лъч в съзнанието на основателите му – учители и занаятчии. Но не е развивало никаква дейност. На 16.01.1921г. е направено повторно основаване от 26 учители и занаятчии. Читалището било наречено Развитие, изработен е и устав и е избрано настоятелство в състав:
-
Председател: Борис Балкански,
-
Под председател: Митьо Белчев,
-
касиер: Асен Тодоров,
-
деловодител: Васил Петров,
-
членове- Димитър Маринов и Калчо Генчев.
Първият библиотекар е бил Васил Петров, а първото театрално представление, което са изнесли самодейците към читалището е „Пет зетя и една булка”.
Читалището е подпомагано с парична помощ от Окръжна постоянна комисия. Освен от държавата и общината парични средства са давани и от местни хора. Интересен е факта, че на 15.07.1927г. е взето решение от настоятелството да поиска от общинския съвет 50 дка земя от общинската мера. Мотивът бил, че читалището няма приходи и неможе да функционира. Молбата е удовлетворена. Освен финансовите проблеми читалището работи и за реализиране на своите дейности – библиотечна дейност и самодейност. Подготвят се и се представят пред населението литературни вечери. След избирането за председателството на Станчо Златев започва акция за събиране на средства, с които се прави абонамент на вестниците: Русенски новини, Зора, Здравна просвета и земеделска практика.
Едни от най-очакваните събития са били вечеринките. Тази която се е провеждала на 7 януари , винаги е била най-масово посещавана, защото тогава се е празнувала коледа.
Имало е и лотария, средствата от която са давали възможност да се подобри обзавеждането на читалището. Макар и много трудно читалищната дейност не е замирала дори и през войната. След 9 септември 1944г. държавата е започнала да подпомага читалищата.
През 1963г. е открита читалищна сграда или културен дом. Създали се условия за разнообразна дейност. Прожектирали се филми. Библиотеката е разполагала с около 7 000 книги. Хората започнали да се отнасят с голямо уважение към читалищните дейци: Васил Петров, Георги Григоров и самодейците Георги Ванков и Тодорка Николаева.
Театралната самодейност е една от най-интересните дейности на читалището. Към читалището е имало театрален състав, който ежегодно е изнасял театрални постановки. Още се помнят пиесите „Хан Татар”, „Светла”, „Пропаст”, „Крастопът”, „Женско царство”, „Сватба” и много други.
След закриване на училището в селото театралната самодейност се прекратява, но бива заменена с други дейности. През 2005г. към читалището е създадена певческа група от 12 жени. Тя изпълнява български фолклор и стариградски песни. Групата е посетила много фестивали в страната: Априлци, в Обзор, в Царево, в Приморско, В. Търново, в с. Обединение, Пловдив, Варна и др.
От читалището са подготвени много вечери: Вечери на родния край, вечер на приятелството, вечер на личното творчество, вечер на фолклора и др.
Проведени са срещи с писатели: Борис Крумов, Рангел Игнатов.
Организирани са много тържества по-случай празниците: Бабин ден, Трифон Зарезан, международния ден на жената, деня на самодейците, деня на възрастните хора, коледа и др.
От 2010г. в м. Аязмото се провежда ФФ „Жива вода”. От три години имаме и детска вокална група „Върбовски капчици”, която успешно се представя на местните събори в общината.
НЧ "Светлина - 1927" - с. Чилнов
ДЕТАЙЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЧИТАЛИЩЕ - "СВЕТЛИНА 1927"
В много населени места, читалищата са единствените културно-просветни институти, които организират културния живот в селото. Те са рожба на Възраждането и тяхната основна роля през тази епоха бе да подържат националния дух и съзнание.
Читалище „Светлина-1927”, с. Чилнов е основано през 1927г., Носител е на орден „ Кирил и Методий”- втора степен. 94 год. то поддържа гена на една стара култура, съхранява огъня запален от предците, задоволява потребността от знания, развитие на таланта, предава традициите и обичаите от поколение на поколение. Приемствеността е форма, която закриля таланта на народа и заздравява корена на наследството.
Важен дял в културно-просветната дейност на читалището е библиотечната дейност. Непосредственото общуване с книгата съдейства за повишаване на професионалната и образователна подготовка на местната общност. Библиотеката е жива институция, чрез която държавата дава конституционното право на населението за ползване безплатно на книги и информация. Въпреки, че учениците пътуват и са ангажирани почти целия ден в училище, те намират време да посетят и читалищната библиотека. Вземат участия в различни читалищни мероприятия, празници и т.н.. Ползват богатата справочна сбирка, с която разполага библиотеката. Учениците търсят помощта на библиотекаря при подготовка на домашна работа, справки от различни отрасли на знанието, изготвяне на презентации и др. Периодичните издания за 2020г. бяха 4 заглавия. Библиотеката разполага с 6918 регистрирани библиотечни единици. Кандидатстваме по проекти за обновяване на библиотечния фонд и вече две години , ги печелим. Новата книга е глъдка въздух за нашите читатели, с което се гордеем.
НЧ „Пробуда – 1927г.”, с. Батишница
ДЕТАЙЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЧИТАЛИЩЕ - "ПРОБУДА-1927"
Идеята да се направи читалище в Батишница е възникнала още през 1920 година сред тогавашните ученици, които проявявали жив интерес към книгите.
След една сбирка на изтъкнати личности от селото е било взето решение до се основе читалище в което ”да се продължи образованието на жителите на селото и отклони младежите от лошите пътища”. Читалището се е помещавало в кръчмата. След това са направени абонаменти за най-актуални вестници. Закупени са и книги с най-разнообразна тематика.
През 1959 – 60та година е построена новата читалищна сграда. Книжния фонд нараства значително. Срещат се данни, според които човек на име Марин Бардаров от Батишница е водел курс по есперанто. [Досева, Бенин,2000:112-113] Има информация за наличието на читалищен театър, с доста добри артисти и не малък брой представления дори и в съседните села.
За развитието на културния живот в селото голяма заслуга имат и местните учители. Те са подготвяли деца да коледуват и лазаруват.
Днешните читалищни дейци в Батишница организират фолклорни празници, за да възпитават любов към фолклора у децата и да покажат, че традициите трябва да се подържат живи, колкото и трудно да е това в съвременността.
Батишница е село с интересна история. В него мирно съжителстват балканджии и турци от старо време до днес. Балканджиите са изигрлали важна роля в развитието на селото. Те се самоопределят като изключително будни , гостоприемни, трудолюбиви, но пресметливи и праволинейни хора, чиято главна цел е била плодородната земя.
НЧ - "ЗОРА -1930Г." - с. Помен
ДЕТАЙЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЧИТАЛИЩЕ - "ЗОРА -1930Г."
НЧ "ОТЕЦ ПАИСИЙ-1912Г." - с. Острица
ДЕТАЙЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЧИТАЛИЩЕ - ОТЕЦ ПАИСИЙ-1912Г.
НЧ "СЕЛСКО СЪБУЖДАНЕ 1899" - с. Могилино
ДЕТАЙЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЧИТАЛИЩЕ - "СЕЛСКО СЪБУЖДАНЕ 1899"
НЧ "НИКОЛА ЙОНКОВ ВАПЦАРОВ-1902" - с. Кацелово
ДЕТАЙЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЧИТАЛИЩЕ - НИКОЛА ЙОНКОВ ВАПЦАРОВ-1902
НЧ "НИКОЛА ЙОНКОВ ВАПЦАРОВ 1914" - с. Баниска
ДЕТАЙЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЧИТАЛИЩЕ - "НИКОЛА ЙОНКОВ ВАПЦАРОВ 1914"